Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)„Józef Turowski” » Teczki (jednostki archiwalne)

Teczki (jednostki archiwalne)
Józef Turowski (prawdziwe nazwisko Józef Spodniewski) pseudonim „Ziuk”, autor książki „Pożoga. Walki 27 Wołyńskiej AK”. W AK walczył pod dowództwem „Jastrzębia”. Do hrubieszowskiego CATL trafiły Jego fotografie i pamiętniki. Pamiętniki zostały spisane w kilku zeszytach, bardzo skrupulatnie, z datami i miejscami wydarzeń. Jeden zeszyt powstał po wojnie jako wspomnienia retrospektywne. Do pamiętników dołączona jest ręcznie sporządzona mapka wsi, z której pochodził (Łuczyce na Wołyniu) oraz rodzinnego gospodarstwa. Po wojnie uzupełniał swoje wykształcenie, bardzo chciał się uczyć, studiował we Wrocławiu i Warszawie inżynierię budowlaną, pracował w Orbisie, budował hotele w Polsce i za granicą. Przez całe powojenne życie pracował nad swoją książką, poświęcił jej bardzo wiele energii, niestety została wydana pośmiertnie: najpierw cenzura nie pozwalała mu pisać wszystkiego, więc czekał, potem zabrakło już na to czasu - książka ukazała się dzięki pomocy środowiska AKowskiego. Józef Turowski zmarł w 1989 r. pochowany jest na Powązkach. W Kałkowie w woj. świętokrzyskim znajduje się tablica upamiętniająca m. in. jego nazwisko.
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.