Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Wspomnienia i relacje » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Wspomnienia” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wspomnienia o Hrubieszowie”

 

Nad smętną falą Huczwy. Z pamiętnika opornego unity. [Pamiętniki Antoniego Wiatrowskiego - red.]

Kolekcja (zbiór/zespół): Wspomnienia, Słowa kluczowe: Hrubieszów, Żydzi w Hrubieszowie, Wiatrowski Antoni, pamiętnik, wspomnienia, unici


Antoni Wiatrowski (1889-1957)- urodzony i wychowany w rodzinie opornych unitów, humanista i historyk, nauczyciel i regionalista Ziemi Hrubieszowskiej i Olkuskiej, gromadził pamiątki dotyczące historii i geografii tych regionów. W wyniku podjętych prac oprócz monografii Hrubieszowa wydał broszurkę "Kościół podominikański w Hrubieszowie" oraz "Ilustrowany Przewodnik po Ziemi Olkuskiej". W 1925r. założył Szkołę Rzemieślniczą Sejmiku Hrubieszowskiego i został jej pierwszym dyrektorem, a w po wojnie organizował Prywatne Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych im. Bolesława Prusa. We wspomnieniach Antoni Wiatrowski opisuje życie w Hrubieszowie i jego okolicach, z naciskiem na prześladowania unitów. Pamiętniki we fragmentach były publikowane w Biuletynach Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego.


Nazwa dokumentu: Nad smętną falą Huczwy. Z pamiętnika opornego unity. [Pamiętniki Antoniego Wiatrowskiego - red.]
Dział: Wspomnienia i relacje
Kolekcja (zbiór/zespół): Wspomnienia
Teczka (jednostki archiwalna): Wspomnienia o Hrubieszowie
Numer ID: CATL 40 E / 2.1.1
Sygnatura: brak
Autor: Wiatrowski, Antoni
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Wytwórca: Antoni Wiatrowski
Typ dokumentu: pamiętnik
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Hrubieszów, Żydzi w Hrubieszowie, Wiatrowski Antoni, pamiętnik, wspomnienia, unici
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wspomnienia o Hrubieszowie"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.