Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;2 Armia Wojska Polskiego” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Fotografie z lat 1939-1945”

 

Jan Gierowski - żołnierz 2 Armii Wojska Polskiego, 1944/1945 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): 2 Armia Wojska Polskiego, Słowa kluczowe: Śrem nad Odrą, 2 Armia Wojska Polskiego, żołnierze, odznaczenie, gen. Karol Świerczewski, broń, lata 40-te 20 w.


Na fotografii Jan Gierowski ( stoi drugi od lewej strony )wcielony do 2 Armii Wojska Polskiego. Walczył z okupantem jako bombardier przez 8 miesięcy. 16 kwietnia 1945 roku brał udział w walkach z Niemcami na 1-szym ukraińskim froncie Nyssa Drezno. Za bohaterskie czyny i dzielne zachowanie się w walce 25 czerwca 1945 roku odznaczony został brązowym orderem " Krzyż Zasługi", który osobiście wręczył mu gen. Karol Świerczewski. 14 lipca 1946 roku z rozkazu Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego nadano mu jako uczestnikowi walki zbrojnej z Niemcami w latach 1939-1945 Odznakę Grunwaldzką wręczoną w Zamościu przez Rejonowego Komendanta Uzupełnień por. Czesława Talarczyka. Ten sam porucznik w 19 lipca 1947 roku z rozkazu Ministra Obrony Narodowej wręczył Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk. 05 maja 1976 został odznaczony Medalem za udział w walkach o Berlin.


Nazwa dokumentu: Jan Gierowski - żołnierz 2 Armii Wojska Polskiego, 1944/1945 r.
Dział: Zbiór środowiskowy
Kolekcja (zbiór/zespół): 2 Armia Wojska Polskiego
Teczka (jednostki archiwalna): Fotografie z lat 1939-1945
Numer ID: CATL 40 B / 16.1.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1944-09-01 - 1945-05-08
Miejsce wytworzenia: Śrem nad Odrą
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, Ewa Nowak - ofiarodawca
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Śrem nad Odrą, 2 Armia Wojska Polskiego, żołnierze, odznaczenie, gen. Karol Świerczewski, broń, lata 40-te 20 w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Fotografie z lat 1939-1945"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.