Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Zdzisław Kosakowski” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Fotografie”

 

1943. Palestyna. Witold Czerwonka jako żołnierz Armii Andersa

Kolekcja (zbiór/zespół): Zdzisław Kosakowski, Słowa kluczowe: Czerwonka, Palestyna, Armia Andersa, Kosakowski, Gębicz, Hrubieszów, Lubelskie Zjednoczenie Przedsiębiorstw Budownictwa Rolniczego


Fotografia przedstawia Witolda Czerwonkę jako żołnierza Armii Andersa w czasie pełnienia służby w Palestynie w sierpniu w 1943 r. (z zapisu na odwrocie zdjęcia). Informacje nt osoby pana Witolda pochodzą od pana Zdzisława Kosakowskiego, który tak spisał życiorys swojego wuja: Witold Czerwonka był synem Feliksa Czerwonki, legionisty, uczestnika wojny bolszewickiej 1919 - 1920 i Marii z domu Solak, sybiraczki (1940 - 1946). Oboje z pow. hrubieszowskiego. Ich rodziny zamieszkiwały i zamieszkują nadal m.in. w Stefankowicach, Kułakowicach, Moniatyczach i Ubrodowicach gm. Hrubieszów. Feliks Czerwonka za udział w wojnie z bolszewikami otrzymał od rządu polskiego majątek w Porczewicach gm. Żabczyce powiat Piński na Polesiu. W lutym 1940 r. Witold wraz z matką i rodzeństwem (siostrami Zofią i Janiną oraz bratem Władysławem) zostali wywiezieni przez sowietów na Syberię gdzie przebywali większą część zsyłki, a następnie do Kazachstanu. Ojcu Feliksowi udało się uciec i okres wojny spędził w Zamościu. Gdy w ZSRR zaczęto formować armię Andersa, Witold zgłosił się i został przyjęty. Z armią Andersa przeszedł cały front zachodni, a swój udział w II wojnie światowej zakończył uczestnicząc w zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino w dniach 11 - 18 maja 1944 r. Po wojnie na krótko zamieszkał w Anglii, a następnie (pomimo propozycji wyjazdu do USA) wrócił w 1947 lub 1948 r. w rodzinne strony. Podjął pracę w banku w Hrubieszowie i ożenił się z Renatą Gębicz, córką znanego w Hrubieszowie i regionie działacza nauczycielskiego i regionalisty. Po kilku latach, ze względu na swoją przeszłość musiał zmienić pracę i miejsce zamieszkania. Wraz z rodziną przeniósł się do Lublina, gdzie m.in. pracował w Lubelskim Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Budownictwa Rolniczego. Już w trakcie pracy skończył studia wyższe. Najpierw prawo i ekonomię (studiował je jednocześnie), a następnie studia inżynierskie na Politechnice Lubelskiej. Zmarł we wrześniu 2004 r. w Lublinie w wieku 82 lat. Fotografię udostępnił - Zdzisław Kosakowski.


Nazwa dokumentu: 1943. Palestyna. Witold Czerwonka jako żołnierz Armii Andersa
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Zdzisław Kosakowski
Teczka (jednostki archiwalna): Fotografie
Numer ID: CATL 40 A / 5.1.1
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1943-08-01 - 1943-08-31
Miejsce wytworzenia: Palestyna
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Czerwonka, Palestyna, Armia Andersa, Kosakowski, Gębicz, Hrubieszów, Lubelskie Zjednoczenie Przedsiębiorstw Budownictwa Rolniczego
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Fotografie"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.