Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Szkolnictwo na hrubieszowszczyźnie” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Polska Szkoła Handlowa”

 

Uczennice Polskiej Szkoły Handlowej w Hrubieszowie 1942 r.

Kolekcja (zbiór/zespół): Szkolnictwo na hrubieszowszczyźnie, Słowa kluczowe: Polska Szkoła Handlowa w Hrubieszowie, Liceum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, szkoła, uczniowie, klasa, lata 40-te 20 w.


Fotografia przedstawia uczennice Polskiej Szkoły Handlowej w Hrubieszowie w 1942r. Po wprowadzeniu w 1939r. przez okupanta niemieckiego zakazu prowadzenia nauki w Państwowym Gimnazjum i Liceum powstaje Polska Szkoła Handlowa i istnieje do 1944r. Przyczynił się do tego dyr. Konstanty Alichniewicz, który nie pogodził się z pozostawieniem młodzieży hrubieszowskiej bez szans na naukę w szkole średniej. Przez prawie cały czas funkcjonowania PSH mieściła się w budynku Państwowego Gimnazjum i Liceum. Od wiosny 1940 do września 1941r. szkoła mieściła się w budynku przy ul. Lubelskiej, potem przez krótki czas w budynku Szkoły Mechanicznej przy ul. Żeromskiego, następnie w prywatnym domu p. Jurczuka i stodole p. Omelskiego, aby na koniec zajmować stodołę p. Jana Pryla i stodołę p. Ciesielczuka na Sławęcinie (dzielnica Hrubieszowa). Od września 1941r. uczniowie powrócili w mury dawnego Gimnazjum i Liceum, dzieląc je wówczas z Ukraińską Szkołą Handlową oraz Ukraińskim Seminarium Nauczycielskim. Polską Szkołę Handlową ukończyło łącznie 301 uczniów.


Nazwa dokumentu: Uczennice Polskiej Szkoły Handlowej w Hrubieszowie 1942 r.
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Szkolnictwo na hrubieszowszczyźnie
Teczka (jednostki archiwalna): Polska Szkoła Handlowa
Numer ID: CATL 40 C / 7.1.2
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: 1942-01-01 - 1942-12-31
Miejsce wytworzenia: Hrubieszów
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Polska Szkoła Handlowa w Hrubieszowie, Liceum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, szkoła, uczniowie, klasa, lata 40-te 20 w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Polska Szkoła Handlowa"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.